Monitorowanie ruchów metodą Cardiff

Ruchy dziecka można monitorować nawet w sytuacji, gdy podczas ciąży wszystko przebiega prawidłowo, a ciąża nie jest ciążą wysokiego ryzyka. Metoda Cardiff polega na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9.00 a 21.00 od Stosuje się ją od 30. tygodnia ciąży, gdy ruchy płodu są o wiele rzadsze niż w poprzednich tygodniach. 10 wyraźnych ruchów płodu w ciągu 12 godzin to prawidłowy wynik.

Korzystając z metody Cardiff, ciężarna prowadzi tzw. kartę ruchów płodu (według lekarzy to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda nadzorowania stanu płodu, którą można zastosować w warunkach domowych). Na karcie zaznacza czas ostatniego, 10. ruchu płodu. Metoda Cardiff może pomóc w diagnozowaniu wielu chorób związanych z ciąży (m.in. cukrzycy ciążowej i nadciśnienia).

 

Jak liczyć ruchy dziecka metodą Cardiff?

Licznie ruchów metodą Cardiff może wydawać się niektórym mamom dość skomplikowane (ale w gruncie rzeczy wcale takie nie jest!). Wyjaśniamy, jak robić to krok po kroku:

  • Obserwuj brzuch od godziny 9 rano do 21 wieczorem.
  • Każdy ruch notuj na karcie obserwacji płodu (którą następnie możesz omówić z lekarzem prowadzącym ciążę).
  • W ciągu całego dnia należy zanotować 10 ruchów. Jeśli ostatni z nich pojawi się np. o godzinie 18, do końca dnia nie musisz już sprawdzać aktywności dziecka.
  • Jeśli w ciągu całego dnia nie odnotujesz żadnego ruchu dziecka albo przez dwa dni z rzędu nie poczujesz 10 ruchów, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Aby wyniki nie były chaotyczne, najlepiej monitorować ruchy dziecka o stałych porach. Zanim zanotujesz aktywność malucha, połóż się na boku i odczekaj godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *